Translate

15 Mart 2014 Cumartesi

Root ve Unroot İşlemi

Merhaba Arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere S5830i cihazımıza root ve unroot işlemini anlatacağım.


Başlamadan önce mutlaka okuyun!

Root işlemi sonrasında telefonunuzda oluşacak herhangi probleme karşı sorumluluk kabul etmiyorum.Ayrıca bu işlem sonrasında telefonunuz garanti kapsamı dışında kalıyor.


Telefonunuzu rootlamak için :
- İlk olarak aşağıdaki linkten gerekli dosyaları indirin. 

- İndirdiğiniz dosyaları RAR’dan çıkarın. Arşivden çıkan 3 adet zipli dosyayı sdcarda atın.

- Daha sonra telefonunuzu kapatın. Recovery Menüsünü görene kadar sırasıyla Orta Tuş(HOME) + Açma Kapama(POWER) + Ses Açma tuşlarına basılı tutun. Karşınıza aşağıdaki resimde göründüğü gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz. Ses açma kapama tuşlarıyla aşağı-yukarı yapıp menü tuşu ile seçiminizi yapacaksınız.

Resim 1.1 CWM Menüsü

- Bu ekrandan “apply update from sdcard” seçeneğine gelip menü tuşuna basın. Açılan ekranda ClockWorkRec5830i.zip dosyasını seçip menü(home) tuşuna basın.

- Karşımıza yeni bir recovery menüsü açılacak. Bu menüden “install zip from sdcard” seçeneğine girin. “choose zip from sdcard” seçeneğine tıklayıp açılan ekrandan “update.zip” dosyasını seçin. Karşınıza çıkan ekrandan ”Yes – Install update.zip” seçeneğini işaretleyin. Yükleme işlemi tamamlanınca geri tuşu yardımıyla ana menüye gelin ve “reboot system now” seçeneğini seçip telefonunuzu yeniden başlatın.

Bu işlemlerden sonra eğer telefonunuzun menüsüne Superuser simgesi gelmişse rootlama işleminiz başarıyla tamamlanmıştım demektir.

Telefonunuzu unroot yapmak için:

- Arşivden çıkan 3 adet zipli dosyayı sdcarda atın.

- Daha sonra telefonunuzu kapatın. Recovery Menüsünü görene kadar sırasıyla Orta Tuş + Açma Kapama + Ses Açma tuşlarına basılı tutun. Karşınıza aşağıdaki resimde göründüğü gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz. Ses açma kapama tuşlarıyla aşağı-yukarı yapıp menü tuşu ile seçiminizi yapacaksınız.

- Bu ekrandan “apply update from sdcard” seçeneğine gelip menü tuşuna basın. Açılan ekranda “ClockWorkRec5830i.zip” dosyasını seçip menü tuşuna basın.

- Karşımıza yeni bir recovery menüsü açılacak. Bu menüden “install zip from sdcard” seçeneğine girin. “choose zip from sdcard” seçeneğine tıklayıp açılan ekrandan “unroot.zip” dosyasını seçin. Karşınıza çıkan ekrandan “Yes – Install unroot.zip” seçeneğini işaretleyin. Yükleme işlemi tamamlanınca geri tuşu yardımıyla ana menüye gelin ve “reboot system now” seçeneğini seçip telefonunuzu yeniden başlatın.


Bütün işlemler bu kadar!


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder